Silhouette Pixscan ve Kumaş Kesmek

Merhaba arkadaşlar. Tekrar sözlerim ve Türkçem sizin için eksik olduğunu diye hissediyorum. Tekrar ‘Kursura bakma.’ demem lazım. Keşke daha iyi ve daha kolay bütün istediklerimi anlatabilsem!! Bugün sizin sabırınızı rica ediyorum. Hem Pixscan nasıl kullanılır hemde kumaş nasıl kesilir anlatmak istiyorum.

Pixscan teknoloji gerçekten şaşırtıcı! Pixscan kullanarak bilgisayarınızda OLMAYAN şeyler kesilir. Örnek olarak bir kumaş parçadan bir desen nasıl kesilir diye göstereceğim. Yukardaki Scrapbooking sayfada kelebekler ve çiçek kumaşdan kestim.

İlk önce bir Pixscan Mat lazım. Ayrıca kumaş kesmek için bir kumaş sabitleştirici lazım. Bu proje için Silhouette marka Fusible Fabric Stabilizer kullandım.

Yukardaki fotoğrafta bir gri rengi T-shirt var ve siyah HTV rulo var. En sonunda bunlar kullanmadım. İlk önce keşilmiş kumaş parçalar bu T-shirt’a koyacaktım ama vaz geçtim. Bir scrapbook sayfaya kullanmayı karar verdim.

İlk önce kumaş sabitleştirici kumaşın arkasında ütüleyerek ilave et.

Pixscan mata koymadan önce kumaşın arkasındaki kalan kağıt parçası çıkar.

Pixscan mata böyle koy. (Siyah kenar içinde kalması gerekir.)

Şimdi cep telefonunuzla veya fotoğraf makinesi ile bir fotoğraf çekeceksın ama çekmeden önce dikkat et ! Hiç gölge olmaması gerekir. Birde matın kenarlar düz olması gerekir.

Matın köşeleri alttan masanıza yapıştır. Bunu yaptıktan sonra fotoğrafı çek. Telefonla çekince kolayca bilgisayarina yollanır. Fotoğraf makinesi ile çekince bilgisayariniza yuklenir. Tabii bilgisayarinzda nerede olduğunu unutma.

Şimdi Silhouette Software aç. Yukarda sol tarafta bir pixscan simge var. Onu tıkla. Tıklayınca sağda bir pixscan yer açılır.

Orada Import Pixscan Image from File tıkla.

Burada bir şey söylemek lazım. Bu adımda bir kaç sıkınta yaşabilirsin. Mavi işaretimde Camera Calibration yazılır. Bir çok telefon için bunu yapmak gerek yok. Benim telefonum bunu yapmadın doğru bir fotoğraf çekti. Onun için bu Camera Calibration adımı göstermedim. Ama Import Pixscan Image from File tıkladığım zaman bu mesaj açıldı.

Bu pencere sana açılırsa ilk önce kırmızı işaretimdek Continue Without Calibration tıkla. Bunu dene. Ben bunu kullandım ve güzel kesti.

Import Image from File bitince masanız böyle görünür. Bir kaç dakika beklemek lazım olabilir.

Şimdi …(devam ediyoruz!) kesmek istediğiniz yerler işaretlemek lazım . İngilizcede bunu trace denilir. Türkçesi vektörle denilir. Bu post için masamda İngilizce dili kullandım ve trace kelimesi kullanarak devam ediyorum.

Yukarda sağ tarafında Trace (Vektörle) penceresi aç. Kumaşda istediğiniz parçasını seç.

İstediğiniz parçayı bir kütü üzerine koydukten sonra High Pass Filter (yuksek geçirien süzgeç) tıklamasını YOK ET! Sonra threshold (eşik) biraz daha yukara çıkar. Burada 52.6 ya çıkardım. Net bir desen için ayarlamak lazım. Biraz oyna burada. Sarı parçasını nasıl değişir diye görürsün.

Net olunca trace tıkla. Az bir zaman ister. Bitince sarı kutu yok olur ve sanki hiç bir şey olmamış gibi olur.

AMA….

Okunu oraya geçince tıkla ve sağya getir. Yapılmış olan deseni otaya çıkacak. Bunu tam  sağya getir.

İşimiz daha bitmedi. Bütün deseni keşmek istemiyoruz . Sadece kenarı kesilmesi istiyoruz. Onun için desen üzerine bir defa tıkla. Bilgisayarınızın fareyi sağ tıkla.

Bir pencere açılır. Release Compound Path (birleşik yolu serbest bırak) tıkla.

Şimdi sadece kenarı alınır. Onu al ve…

…tekrar başladığımız yere üzerine koy. (Burada tam koymadım siz göstersin diye. Tam koyunca artık gözükmez.)

Bütün kesmek istediğiniz parçalar için aynı işlem yap.

Şimdi Pixscan matı makineye koy. (Normal mat gibi konulur.) Kumaş kesmek için Silhouette bir fabric blade satar ama bunu almak zorunda değilsin sadece normal bir bıçak kumaş için ayırt. (Nasıl bir makaş kumaş için ayırıtılırsa böyle bıçağımızı ayırıtılır.)

Kumaş için kesme ayırt. (İki tane kumaş seçme var. Kumaşınıza göre seç.) Bıçağı seç. Bıçağın numarısı kullanacağın bıçağa ayarla.

Kesmeye yolla. (Net olmayan fotoğrafım için kursura bakma .)

Bende çok güzel parçalar çıktı!!

Parçalar ütüleyerek yapıştırılır. Kağıda olur. Önce fotoğrafin üzerine bir kağıt parça koy.

Sonra bir ince havlu ile ort.

Ütüleyerek yapıştır.

Of! Bu post çok uzun oldu. Pixscan üzerine sorunuz varsa bana ile temas kurmaya çekinme.

Sevgilerle- Karen Hanım

This entry was posted in 30cmx30cm (12x12) Album, Kumaş (Fabric) Album, Sılhouette, Silhouette Cameo Makinesi Nedir?, Silhouette Dersler**, Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink.