Renk Tekeri

Merhaba Arkadaşlar. Bu hafta Altenew Academynin kursu ‘Color Your Day‘ bitirdim. Sadece üç tane kurs dahada bitirmem lazım ve son proje bana verilecek. Color Your Day kurs için bir scrapbook sayfa yaptım. Çok sevdiğm bir foto kullanarak torunum hakkında bir çalışma yaptım. Blogumu sürekli okuyorsan renklerle uğraştığımı biliyorsun! Bu kurs bana yardım etti. Daha önce bir renk tekeri kullandım ama bu kursta daha güzel anlatıldı. Bir kaç renk tekerlerim var . Sizde yoksa internette bedava bulunur.

Hi everyone! Today I have a scrapbook page that I created using some great color information for the Altenew Academy class Color Your Day.

https://altenewacademy.com/ I have read about using color wheels before but I found this concept to be explained particularly well in this class.  One of the things I liked was that the teacher explained how to pick the porportion of colors in your work. Today I have decided to use this concept on a scrapbook page.

Kursta ilk önce fazla olan rengi seçilir diye anlatıldı. Ben mavi seçtim. Sonra bir renk reçete seçilir diye tavsiye edildi. Bir çok renk reçeteler varmiş ve güzel bir renk tekeri bunları gösterir. Örneğin seçtiğiniz rengin karşışında bir renk var. Onunla beraber kullanılır. Karşıdeki renk İngilizcede ‘complementary’ renk denilir. Türkçede bilmiyorum .

Mavinin karşıdaki renk portakal rengi.

Başka bir renk reçetesi ‘Triadic’ denilir. Bu reçete böyle görünür….

One of the color combination recipes that was suggested was a triadic combination using your main color 70 percent of the time, your secondary color 20 percent and your third color 10 percent. I found this explanation to be very helpful. 

I decided to scrapbook this picture of my grandson. I do not have a lot of ‘little boy’ themed scrapbook supplies . I have recently purchased the Altenew Reflection Scrapbook collection and at first I thought that the products were going to be too feminine. On second look that was not the case at all!! The papers are beautiful and the ephemera is really gender free.

Color My Day kursta en fazla olan rengin yuzde 70 kullanılır diye öğretildi. Sonra ikinci rengin yuzde 20 kullanılır ve uçuncu rengin yuzde 10 kullanılır diye anlatıldı. Bu pay aşağı yukarı olarak kullanılırmış. Tamam ben renklerim seçtim. Mavi (70)ile sarı (20) ve kırmızı (10) kullanacağım. Şimdi malzemeler seçmek lazım.

Bu ay Altenew.com’dan çok güzel bir scrapbooking takımı aldım. https://altenew.com/collections/scrapbook-collections/products/reflection-scrapbook-kit

Malzemeler ve kağıtlar çok. Birde pakette şehir kartlar var. Ve evet Istanbul dahil olmak üzere!

In this Scrapbook kit there is a group of City Scapes and yes (!) Istanbul is one of them!

Takima ilk baktığım zaman daha kadınla ilgili olduğunu diye duşundum ama tekrar bakınca cinsiyet ile ilgili yok ve erkek torunumun sayfası için çok uygun kağıt ve aksesuarlar buldum.

I picked blue as my main color and yellow and red to go with it using the triadic recipe from my color wheel. I made a band across my page and filled it with ephemera. To start I placed my 10 percent color (red) on opposite sides of my photo and then added a few more pieces of my 20 percent color (yellow) around my photo. I then filled in the band with accessories from the Altenew Kit as well as things I had in my stash.

Fotodan mavi rengi seçtim. Bunu en fazla (yuzde 70) oldu. Sonra bir bant renkli aksesuarlarla doldurdum. En az renkli aksesuarlarım (yuzde 10) kırmızı seçtim ve fotonun karşısına koydum. Sonra yuzde 20 olan rengi ,sarı, ile fotoğrafımın yanına koydum. Sonra oranı düşünerek bandı aksesuarlala doldurdum.

Aksesuarlarım bazıları Altenew Scrapbook Takımdan kullandım ve bazıları stoklarımdan da kullandım.

I then made a cluster in the lower right hand corner which included my journaling and title. I loved the alphabet letters in the kit. The kit also had a date stamp for 2019 and beyond!

All for today – Karen Hanim

Sonra alt sağ köşede bir grup ayarladım ve hatıralarım ve başlık o köşede koydum. Bu Altenew harflar çok güzel!

Bu sayfayı bitirdikten sonra tekrar bir sayfa yapmak istedim!!

Sevgilerle – Karen Hanım

This entry was posted in 30cmx30cm (12x12) Album, Malzemeler-Supplies, Scrapbooking Eğitim-Instruction**, Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink.

1 Response to Renk Tekeri

  1. Erum Tasneem says:

    That is a wonderful LO! Your grandson is a cutie. I like how you added everything in a band, draws the eye right away to the photo especially with yellow accents.
    Thanks so much for entering your beautiful work in the Altenew AECP assignment Gallery. I love your write-up and descriptions! Please keep up with your excellent work!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.