İçiçe Desenler—‘Knockout Designs’

Merhaba Arkadaşlar. Bu hafta ‘İçiçe Desenler’ (‘Knockout Design’) yapmayı öğrendim. İlk önce nedir diye hiç bilmiyordum. Ama görünce dikkatimi çekti. Şöyle bir şey…

Bir desen içinde başka bir desen konulur. Tabii farklı bir renkten yapılması gerekir yoksa gözükmez. Yukardaki desenim Silhouette makinemle ve vinil ile yaptım. Türkçede olsa nekadar güzel olur, değil mi! Bugün size adım adım anlatacağım.

Silhouette software aç ve ‘Metin Stılı’ penceresine git.

Kelimeler öynatabilmek için iki değişik kutu yaptım. İçiçe desen güzel yapmak için  metin kalın olması gerekir. Yukardaki metin yeterli kalın değil. Onun için…..daha kalın bir metin seçtim. Kelimeler yakın olaması gerekir. Bunu yapabilmek için……Karakter Boşluğu duğmesi ile oynadım ve fazla olan boşlukları yok ettim.Sonra bütün metin kutuları gruplandırdım.

Şimdi ‘Renk Doldur’ penceresini açtım ve kelimeler siyah renkle doldurdum. (Bu sadece daha iyi çalışabilmem için. En son projemi hiç etkilemez.)

Kelimelerim içinde bir balık koymayı karar verdim ve kütüphanemi açtım…

…ve istediğim deseni tıkladım. Bütün olarak masama geldi. Onun için…

…masama oldukten sonra (fareme sağ tıklayınca) ‘Grubu Dağıt’ tıkladım ve istediğim balık seçtim. Kalan deniz parçaları yok ettim. Ama balığım sola bakmasını istedim.  Bu sefer ‘Yatay Döndür’ tıkladım ve artık istediğim yana bakıyor.Daha iyi çalışabilmek için bu sefer balığımı mavi renkle doldurdum.

Şimdi desenim öne getirdim ve kelimeler ve balığım  beraber istediğim gibi ayarladım.Burada zor görünür ama şimdi hem kelimeler seçtim hemde balığı seçtim. (Henuz gruplama yok.) İkisi seçtikten sonra çoğaltım.

Sonra masamda ikisine yukardaki gibi yer verdim. En üstteki hem kelimeler hemde balığı seçtim…’Şekillendir’ pernceresini açtım ve..

‘Kırp’ seçtim. (Balık ne kadar güzel oldu değil mi!) Kırpı yaptıktan hemen sonra..

…yeni balığımı gruplandırdım.

Şimdi alt kısmımla oynatması lazım. Altta hem kelimeler hemde balığı seçtim.

‘Şekillendir’ penceresinde ‘çıkar’ seçtim. Balığım ortada yok oldu!!

Buradaki kelimeleri hemen gruplandırdım.

Şimdi keşilmiş olan mavi balığım siyah harfa yerleştırdım. (Bunu tam olması gerekir. Bunu daha kolay yapabilmek için klavyedeki oklarla kullanabilirsin.)

Şimdi güzel oturtum ama Gruplamadım!! (Gruplama!)

Desenimiz güzel ama doğru kesip yaptıştırmak için bir ayar daha yapmalıyız.

Desenimin üstünde iki tane kutu yaptım.

İki kutumu gruplandırdım. Şimdi…ve bu en zor parça bence…Kutularımı ve SADECE balığımı beraber seçtim ve çoğaltım….

…aşaya getirdim ve üst taraftaki balığımı yok ettim ve gruplandırdım.

Şimdi kesmeye hazırım.

Kesim matıma vinili koydum.Kesmeye ayarladıktan sonra makineme yolladım.

Kestikten sonra tarama yaptım. Vinilimi çıkartabilmek için ‘Aktarma Bant’ (Transfer Tape) kullandım. (En iyi Transfer Tape Oracle Markasıdır)

Balığımı aktarma banda yapıştırdım. Sonra yapılmış olan kutularımı kullanarak kelimelere üzerine ayarladım. (Bunu yapınca siyah kutular açık bırakarak siyah kelimelerimi kapatım… bandımı oraya değmesin diye.)Mavi kutularımı siyah kutularıma yapıştırdım. Onu tam yaptıktan sonra kelimelerime örtan kağıdı çıkardım ve balığım kelimelere içine yapıştırıdım.

Aktarma bandı artık hepsi üzerinde oldu. Şimdi hep beraber bütün desenimi çıkartım.

Beyaz bir Scrapbook kağıda yerleştirdim…

…ve etrafında bir sayfa yaptım.

Bu çok uzun bir post oldu ama bu teknik çok kullanışlı ve değişik olduğu için sizin için faydalı olabileceğini diye düşündüm.

Sevgilerle – Karen Hanım

This entry was posted in 30cmx30cm (12x12) Album, Bebek-Baby, blog, Scrapbooking Nedir?**, Silhouette Cameo Makinesi Nedir?, Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink.