Doğum Günü Kutlu Olsun – Tekrenkli

Merhaba Arkadaşlar. Bu hafta Altenew Academynin ‘Polychromatic’ Kursu bitirdim. https://altenewacademy.com/

Kursun bir bölümde tekrenkli hakkında konuştu. Scrapbook sayfam için bu prensip kullanmayı karar verdim. Sayfamın sablonu Debbie Hodges Get It Scrapped den aldım. Çok güzel bir scrapbook website ama malesef Debbie Hanım onu kapatıyor. Genede ondan bu güzel şablonu aldığımı söylemek istiyorum.

Hi Everyone. This week I complete the Altenew Academy class ‘ Polychromatic’.  One of the suggestions was to use a monochromatic color theme for your work. I decided to go with that idea for this scrapbook page.  The Design for this page comes from Debbie Hodge over at Get It Scrapped. Unfortunately she is closing that site so there is no opportunity for me to share it with you. 

Tekrenkli kullanınca renklerin dereceler kullanılır. Sayfamda mavi renk üzerinde durdum. İlk önce 12 tane daire Big Shot makinem ile kestem. Ben 30×30 cm bir scrapbook sayfa yaptım onun için daireler 7cmlik. Bunlar renklendirmek için Altenew mürekkepler kullandım.

So for this page I cut out 12 circles . I then colored them with my Altenew Inks using a blending tool.

Altenew mürekkepler renklerin derecelere göre satılıyor. Bunu çok severim. Açıktan koyuya kadar var. Renkleri dairelere sunger ile ovarak sürdüm.

I love how the Altenew ink colors come in coordinated degrees. You can buy them individually or in a coordinated pack.https://altenew.com/pages/search-results-page?q=ink+pads

Sonra dairelere değişik imajlara bastım. Bir imaj için Altenew Peony Bouquet baskısı kullandım değer imajlar çok eskiden aldığım basklardan.

I then stamped a variety of images onto my circles . One of my favorite images is from the Altenew Peony Bouquet stamp set.

Daireler yaptıktan sonra bir 30×30 cm mavi kağıda yerleştirtim. Sonra iki tane 10x15cmlik foto koydum, ve bir başlık ve yazı yeri ilave ettim.

After completing my circles I arranged them on top of a 12×12 blue scrapbook paper. One of the reasons I picked the color blue for my monochromatic background was that my granddaughters’ shirt is blue and it would bring her front and center. There is also quite a bit of orange in my two pictures and orange is the complimentary color to blue.

I added my pictures, title and journaling, and as a last step added accessories in a triangle around my page. All for today! – Karen Hanim

Hatıralar yazdıkten sonra üç yere aksesuar grupları ilave ettim.

Renk Tekerlerde Mavinin karşısında portakal rengi var. Fotograflarımda portakal rengi çok olduğu için sayfam mavi iyi olur diye düşündüm. Ayrıca torunumun bluzu mavi olduğu için o ön planda çıkacağına düşündüm.

Sayfamın şablonu çok güzel. Sizde dene! Sevgilerle – Karen Hanım

This entry was posted in 30cmx30cm (12x12) Album, blog, desen şablon-scrapmaps, Scrapbooking Eğitim-Instruction**, Uncategorized and tagged , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Doğum Günü Kutlu Olsun – Tekrenkli

  1. Erum says:

    Remarkable!! What a cool layout. I love all the circles in different shades of blue.
    Thanks so much for entering your beautiful work in the Altenew AECP assignment Gallery. Beautiful colors and design. Well done!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.