Bir Kartta Üç Farklı Teknikler

Merhaba Arkadaşlar.   Bir çok sene evvel ben insanlar doğuştan yeteneklidir veya yeteneksizdir diye düşünürdüm ve o zaman hiç kimse bunu doğrultamadı.  Son 15 senede bir şey öğrenip yapmak yetenek getiricidir diye anladım. Çok şükür artık internet vaştısıyla bir şey öğrenmek çok kolaylaştı!

Bu son iki ayda www.altenewacademy.com dan dersler alıyorum. Oradan bir sertifika almayı çalışmaktayım ve bugün Altenew Academy bana vermiş olan bir kart proje anlatıyorum.  Bir erkek doğum günü kart yapmak zorundayım ve aldığım üç değişik dersten farklı teknik kullanmam lazım. Today I am completing the Altenew Academy Stage 1 challenge. I have chosen to make a masculine encouragement – birthday  card for a friend who’s is struggling with some health issues and his birthday is near Christmas.

Kartımda bir kış havası vermek istedim. Kartın ön kışmında gece ve içinde gündüz yaptım. Bunu yapabilmek için mürekkep kağıda ovdum. Ama ovmadan önce kar kısmını kapladım. Özel maske kağıdı kullandım. Bu çok hafif yapışkanlı ve hem kağıdımı kaplatır hemde kolay çıkartılır.

I am going to use an ink blending technique to color the sky of my card scene. I am going to do a winter night scene on the front of the card and a corresponding winter day scene on the inside of my card. In order to do this I am going to use masking paper. Ay için bir delgeç ile bir daire kestim. Sonra koyacağım ağaçlara dikkat ederek bir tepe kestim.

I have cut out a moon from the masking paper as well as a hill making sure that the hill is high enough for the trees that I am going to add later.

Bu küçük alet ile mürekkebi ovarak kağıdıma sürdüm.

I added the ink using the Ranger blending tool. I love how the masking paper covers up the areas I do not want inked and yet is super easy to take off the paper.

Maske kağıdı çıkarınca çok güzel durur değil mi? Şimdi üst parça maske edeciğim çünkü kar kısmı daha koyu yapmak istiyorum. Koyulaşınca kar taneler gözükür. I also masked my paper to add darkness to my snowy hill. I want the card scene to look like nighttime as well as my snow dots to stand out when I add them later on. Orta kısmı beyaz bıraktım çünkü burada bir araba olacak.  I left the center white as my car is going to be added there later.

Now I am going to add my trees using a mixture of molding paste and ink. I want two different shades of green as I want the tree near my car to be a lighter shade.

Şimdi bir şablon ile ağaçları yapacağım. Molding Paste ve mürekkep karıştırdım …  …ve üzerüne sürdüm. Sürdükten hemen sonra şablonu temizle yoksa şablon bozulur.  Make sure you clean your stencil as soon as you are done or the molding paste will dry on your stencil and ruin it. Be sure to let the molding paste dry completely . I let mine sit overnight.

Now I am going to make my car. I cut the outline with my Chrismas Car stamp’s coordinating die to make a silhouette. On that I embossed a favorite quote.

Şimdi araba yapacağım.  Bir araba şekili bir Big Shot makinem ile kestim ve üzerüne emboss pudrası ile söz yaptım.I loved the idea of making a piece interactive on a card so I created a little spring out of some wire and adhered it to the back of my card with some hot glue.

Bu araba haraketli yapmak için ince telden bir yay yaptım.Uhu tabanca ile yapıştırdım.Before I adhered my car to the front of my card I added snow with the use of my favorite white gel pen.

Arabamı kartıma yapıştırmadan önce beyaz bir dolma kalem ile kar taneler yaptım.

Sonra arabamı kartıma gene uhu tabanca ile yapıştırdım.After looking at my car I realized it needed to be more distinct so I added some lines to it with my white pen.    Şimdi kartım içine gelelim. Ön kısmı gibi mürekkep ile renk kattım ama bu sefer gündüz yaptım.

Now I am ready to do the inside of my card. I used the same technique as I used for the front of the card but added a cloud so I will have a place for my sentiment and used a light color of blue for daylight.I used my copic markers to add a road….Copiç markerlerle  arabamın yollu yaptım ve…And colored my stamped car image with copics.…arabamı boyadım. I then stamped my sentiment in the cloud and adhered the car.En son ‘Happy Birthday’ baskı ile bastım ve arabamı yerleştım.  In the end I added the front sentiment to the inside of the card as well.

Sol tarafta sözümü tekrar koydum. ‘Geçmişimizde olduğu gibi geleceğimizde Allah’ın elindedir.

The three techniques I used were, 1. inking a background   2.Using embossing paste on a stencil  and 3. Making the card interactive by adhering and element with a spring. En son ön kısmıdeki kullandığım sözü kırmızı emboss pudra ile tekrar yaptım ve  daha okunaklı olsun diye sol tarafta yapıştırdım. Sevgilerle – Karen Hanım

 

 

 

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

1 Response to Bir Kartta Üç Farklı Teknikler

  1. Virginia L. says:

    AWESOME photo tutorial on this masculine card! Love the use of stencil and paste! Your masked hills are fabulous in this! I am so glad that you enter your beautiful work in Altenew AECP assignment Gallery. Awesome details and design! Super work on utilizing your blog for this tutorial!Bravo!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.