Bir Aylık Albumu –Hazırlık

Merhaba Arkadaşlar. Biliyorum yokum bir kaç hafta dan beri. Kursura bakma. Bugün uzun bir postum var.  Özel bir album nasıl hazırlanıp yapılır diye anlatmak istiyorum. Bu fikir Ali Edwards dan aldım. Ali Edwards bir çok sene dan beri Aralık Ay için özel albumlar yapar. Bunu ‘December Daily’ denilir. Aralık 25 (Noel) bizim en sevdiğimiz bayram. Bütün ay hanımlar hazırlanır. Bu ayda özel programlar, partiler hediyeler ve dekorasiyonlarda var. O kadar çok şeyler var ki bütün ay geçip nereye gittiğini insanlar merak eder. Kendimizi yavaşlatmak için ve her günün özeliğini hatırlamak diye Ali Edwards ‘December Daily’ albumu yarattı. Bu sene onu yaptım ve yaptıktan sonra Türk hanımların özel aylar için bu fikir adapte eder diye düşündüm. Diyelim Üniversitenin en son ay, veya evlenmeden önceki ay veya Ramazan ay  için kullanılır. Ama…. bir dakika…belki ‘Eyvah bu kadar kalabalık bir zamanda nasıl bir albuma zaman bulunur?’ diye kendine söylüyörmüşsun! Püf noktası budur…..Önceden hazırlık yapılır!

Aslında sadece üç şey yapmanız lazım….

  1. Bu ay başlamadan önce bunu yapacağını karar vermek!
  2. Küçük bir defter alıp ayın her günün yaptıklarını not etmek . (Küçük defter alırken bir albumde satın al!)
  3. Telefonla (veya fotoğraf makinesi ile) her gün bir fotoğraf çek. Belki bir gün sadece çamaşır yapılır. Önemli değil. Onu not edersin.

Sonra ay bitince notlarınızla ve fotoğraflarınla bir album yapılır. Tabii beklemek lazım değil ama bence daha kolay ve tekrar güzel günler yaşamış  gibi olur. Sadece bu albumu yapmak için fazla bekleme. Aylar beklersen yapmayabilirsin ve daha önemli güzel anılar unutabilirsin.

Tamam ….şimdi yapmış olan Albumu size göstermek iyi bir fikir galiba…..Önce Albumu (asılı) göstermek belki iyi olur. Bu Albumu Ali Edwards dan aldım.https://www.aliedwards.com/

Ama Türkiyede benzeyen fotoğraf albumu kullanabilirsin. İçi şöyle…

Kalın bir album tavsiye ederim.

Türkiyedeki albumlar genellikle şöyle bağlanır.

Ama eğer bunu gibi…

…bulabilirsen onu tavsiye ederim çünkü kapatınca daha duz durur.

İçlerine gelelim… Ali Edwards albumda farklı boy cepler var. Bir kaç örnek…

Bütün bir sayfa…yani bir cep. Ayrıca…

…iki cepli sayfalar var . Dört cepli sayfalar var.

 

Türkiyedeki albumlar böyle küçük cepli olarak bulunmaz. Ama üzülme. Siz bunu standard albumdan yaratabilirsin.

Burada sol tarafta 9 cepli sayfayı bir sayfaya çevirdim. Bence fena durmuyor.

Ayrıca 2 cepli sayfa dört cepli sayfaya çevrilir. Burada bir cepi ikiye çevirdim.

Bu proje başlamadan önce veya bir önemli ay yaşarken album için süslerde biriktirilir. Bazı sayfalarda sadece süs konulur. Stikerler, numaralar, günler isimleri, kağıt vs. bulabilirsin.

Bir Ramazan Albumu yaparsan ailenizin geleneksel yemek tariflerde ilave edebilirsin. Nasıl hissettiğinizi yazmakta çocuklarınız ve torunlarınız için iyi bir örnekde olur.

Son olarak albumumdan bir kaç örnek sunuyorum.

Eğer bir Aylık Albumu yaparsan benimle paylaş olur mu? İnstagramda beni bulabilirsin . İnstagramda benim ismim karenhanim2 .

Sevgilerle – Karen Hanım

This entry was posted in A4 (8x10) Album, blog, Scrapbooking Eğitim-Instruction**, Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink.