Aydınger Kağıt ve Copic Markerler

Merhaba Arkadaşlar. Bu hafta Altenew Academy’nın Magical Marker Techniques kursu bitirdim. Farklı şekillerde markerler kullanmayı tavsiye ediyorlar. Onlardan bir tanesi markerlerle aydınger kağıdı kullanmaktır. Aydınger kağıdı üzerine copic markerler kullanmak çok güzel olur ama bunu yapınca bir iki puf notası anlatmak istiyorum. Aydınger kağıda baskı yapınca daha uzun zaman kurumak için ister. Burada imajimi bastım..

This week I finished up the Altenew Academy ‘Magical Marker Techniques’ class. There were some great tips on how to get more out of your markers . I was reminded of how interesting vellum looks when stamped and colored with markers. It really does give a different look to your card.Her hangi mürekkep kullanılır çünkü buna üzerine markerler kullanmayacağız. Biz arka tarafa boyacağız. Arkasına boyacınca marklerler mürekkep ile karışmaz. Ama genede mürekkebi tam kurumasına beklemek lazım. Yoksa ön tarafa elleyince kağıda mürekkep bulaşır. Emin olmak için bir gece kurumaya bırakmak lazım.

It is so easy to ‘jump the gun’ and not let your ink dry enough. Even though I colored the back of the vellum I inadvertently smeared the ink on the front without meaning to. Leaving it overnight to dry is the key!Ben arka tarafa copic markerlerle boyadım ama ön tarafa beyaz kalem ile noktaları yaptım böylece daha net oldu. Aydınger kağıtı yapıştırmak için az uhu kullanmak lazım çünkü gözükür. Burada beyaz noktaların arkasına koydum ve kenarlara küçük bir uhu noktasını koydum. Kartım üzerine koyunca fazla bir leke yapmamış.

I have tried all kinds of different vellum glue and to tell the truth I have never been totally happy with any of them . The best thing to do is to just glue your vellum in places where it doesn’t show …. or you don’t care if it shows!

Kartıma gümüş şeritler koymak için sim kullandım. İki taraflı yapışkan bant ile bunu kolayca yapabilirsin.

This card was the perfect opportunity to try another technique that I had learned from the ‘Let It Shine’ class at Altenew Academy.

Using glitter on doublesided tape is so easy and I love the result.Be Creative-Sookwang markası farklı genişlikte satılır ve çok çok güzel! https://www.simonsaysstamp.com/search?currency=USD&q=sookwang  dan alınır. Ama internetten satın alırsan dikkat et çünkü bütün genişliği resimlerde gösterilir ama sadece bir genişlikten fiyat veriyorlar.

I love the Be Creative Tape by Sookwang. Simon Says Stamp sells it, but you do have to be careful when ordering because the pictures look like you are getting 6 different rolls of tape but they are really only designating a certain one, so read the fine print when ordering.Banda simi koydukten sonra üzerine bas. Bunu bir rulo ile yapılır….…veya temiz bir kağıdı üzerine koyarak ellinizle basılır.Encourage a friend today and send them a hand made card!

Bugün birine bir kart yollayıp onu yüreklendir!

 Sevgilerle – Karen

This entry was posted in Baskı-Stamps**, blog, Kart Eğitim**, Kartlar-Cards, Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink.

1 Response to Aydınger Kağıt ve Copic Markerler

  1. Virginia Lu says:

    Love the added white in this! Your card is so festive and lovely, Karen! Thanks so much for entering your beautiful work in Altenew AECP assignment Gallery. Beautiful colors and design. Well done!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.